Задълженията на кумовете не са за пренебрегване, но Както всеки себеуважаващ се сватбен DJ би казал – „Да си кум е отговорност“. или пък „Кумската дума на две не става“, „Пред кум, вода, не се гази“… мога да продължа до утре със фразите, но те до една са верни – определено да си кум е чест!
Но, с всяка голяма чест идва и голяма отговорност. и макар че основната идея е що годе ясна на всеки кум и Кума, а именно да бъдат опора за цял живот на младото семейство, то задълженията през сватбения ден може и да не са съвсем ясни.
Worry not! След тази статия ще сте блестящи кумове, достойни за подмятания от сорта на „браво, Куме“ или пък, „Страхотна Кума имате“ – по време на сватбата, пък току-виж младоженците ви зарадват с някое пиле, торта и танц в такт 7/8ми 🙂
Задълженията на Кумовете (сбито)
- Да помагат с организацията покрай сватбата
- Да ходят на проби за костюм и рокля
- (понякога) Да се занимават с част от украсата или поканите
- Да организират запомнящо се моминско и ергенско парти
- Кумата да „брани“ Булката, а кумът да направи всичко възможно да я „открадне“
- Да подготвят „Комплект за спешни случаи“ (ножичка, конец, игла, лепенки за обувки, т.н…)
- Да носят и пазят халките
- Кумът да размени короните в църквата, три пъти
- Кумата да размени пръстените в църквата, три пъти
- Да седят до младоженците по време на снимки (кумът до булката, кумата до младоженеца)
- Да викат „Горчиво“ когато се присетят и е удачен за това момент
- Да присъстват на младоженска фотосесия със новото семейство
- Да осигуряват разхлаждащи напитки на младоженците
- Да се подпишат в Сватбеното Свидетелство
- Кумът да отвори шампанското след края на изнесения ритуал и да опръска минимум 50% от гостите (иначе не се брои)
- Кумът да сипе по чашите, а кумата да ги връчи на младоженците, които от своя страна да пият до дъно
- Да са до младоженците по време на захранването, преди официалния старт на вечерта
- Кумът да каже, че виното е „горчиво“
- Да седнат на младоженската маса, редом с младоженците
- Кумът да дръпне една хубава реч (в някои случаи, следван от кумата) 🙂
- Задължително да друснат поне едно хоро (най-често правото, как се играе можете да прочетете тук и да видите тук)
- Да се грижат за настроението на младоженците и сватбата през целия сватбен ден
- Да подарят подарък на младоженците
- Кумата да помага на булката за букета
- Кумът да върже очите и да държи ръцете на младоженеца при „откриването“ на жартиера (при класическия ритуал с хвърлянето на жартиера)
- Да си направят готини снимки с младоженците
- Да се уверят, че младоженците няма да прекалят с алкохола (или да се уверят, че ще прекалят – както се разберете)
- Да се уверят, че младото семейство ще се прибере невредимо
- Да са опора и най-добри приятели на младоженците – винаги
Проби за костюм и Рокля
Определено, свеж поглед върху поредната рокля или костюм е от помощ, а приятел в нужда се познава… Отидете на проби с младоженците, дори предложете сами локации или пък разпитайте младоженците каква визия предвиждат. Дори да не са мислили по темата и да им е трудно, обсъждайки това с тях, ще успеете да им помогнете да направят избор за себе си.
предложете магазини, които знаете или помогнете със запазването на часове, ако такива са необходими. Обичайно това се случва по двойки – Кумът с младоженеца и Кумата с Булката. Това, общо-взето си е супер прекарано време и полезна помощ за сватбения ден. Правете снимки, обсъждайте и давайте идеи.
Моминско и Ергенско Парти
това е задължение на кумовете. Кумът организира ергенското парти, а кумата – моминското. Съберете най-близките приятели на младоженците, измислете занимания, активности и локации, спрете се на дата и „откраднете“ младоженците.
Обичайно моминското и ергенското парти се правят през уикендите и си е напълно задължително да се проведат по едно и също време. Помислете какви активности ще се харесат на булката и младоженеца и им угаждайте – те са важните този уикенд.
Булото, букетът и Булката
Кумата има особена отговорност в самия сватбен ден, а именно да предаде букета на булката (ако са се разбрали, че именно кумата ще отговаря за него) и да забули булката. Този малък ритуал се прави непосредствено преди кражбата.
Кражба на булката
Кумът от своя страна има задължението да помогне всячески с кражбата на булката, дори това да означава да разбие вратата (виждали сме го, не го правете, вратите са скъпи, или пък – направете го, със сигурност ще бъде включено във сватбеното видео и снимки). кражбата на булката се осъществява от сговорна мъжка дружина, с главно лице младоженеца и пригласящ – кумът. Булката трябва да се открадне или откупи с пари и дарове. Добре е кумът да е предвидил достатъчно, за да помогне с пълненето на сватбената обувка
Кумовете в църквата
Вашата помощ в църквата е важна за деня. Можете да помогнете като отговаряте за питката, виното, меда и олиото. Не забравяйте, че халки също ще трябват в църквата, така че ги предайте на длъжностното лице. Ще трябва да си вземете и кръщелните свидетелства и да ги представите, заедно с вашите лични данни.
По време на ритуала, ще стоите плътно зад младоженците и ще преминете с тях през оброчение, а след това и венчавка. Кумът ще размени короните три пъти, (макар че е суеверие – добре е това да се случи внимателно и да не се чукнат една в друга) а кумата – халките, три пъти. ще пиете вино от бокала на младоженците – три пъти, а кумът ще го допие. Следва три пъти да обиколите масата, а след това да изведете младоженците от църквата ( кумата мята късмети при излизането) като тук е удачен момент за „горчиво“ и аплодисменти.
Полагане на подписи в свидетелството за граждански брак
Разбира се, основната ви функция през този ден е да сте свидетели на брака на младоженците. Именно затова, длъжностното лице, което води гражданския брак ще ви повика и ще подкани да положите подписа си върху свидетелството. Кумата е първа и се подписва на номер 2 в свидетелството, кумът е втори и се подписва под номер 1., следван от булката и младоженеца.
Кумът пука шапанското в края на Изнесения ритуал
След изнесения ритуал, кумът трябва да отвори шапанското звучно и да изпръска поне 50% от гостите на сватбата. След това да налее по чашите, а кумата да ги поднесе на младоженците, които от своя страна да пият до дъно.
Тук е удачен момент за едно „Горчиво“ и бурни аплодисменти.
Кумът прави показно на сомелиерските си възможности, оценявайки виното като крайно горчиво
Ще дойде момента, в който младоженците и кумовете да се настанят на младоженската маса и да бъде даден официален старт на вечерята. Някъде тогава и водещият ще пита кумът – „Куме, какво е виното“, а кумът без да се двуоми трябва да отговори, че то е горчиво.
Кумът държи реч (понякога и кумата)
Закъде е една сватба без кумова реч? Основно задължение на кума е да измисли и напише собственоръчно кумовата си реч. След като я напише ще трябва и да я прочете пред всички гости. Речта е различна за всеки и всяка сватба, на някои сватби кумата също държи реч (препоръчително), а на други, дори – само кумата. Каквото и да решите – важното е да има реч и тя да е за младото семейство. Задължително я завършете с наздравица!
Кумът повежда първото хоро, Кумата също е на хорото
След кумовата реч, обичайно следва и първото хоро – кумското. В най-общи случаи това е изключително лесното (слава богу) право хоро, което може да видите как се играе тук. Кумът е първи на хорото и държи българския флаг или минимум бяла кърпа. Кумата също е на хорото и заедно с кума поддържа настроението.
Кумата държи питката над главите на младоженците за да я разчупят
По някое време ще дойде и ритуалът, в който водещият ще подкани младоженците пред младоженската маса и ще „повика“ колегите, с питката за разчупване. ще помоли кумата да вземе питката (без подноса) и да я задържи над главите на младоженците.
След отброяване и даден старт, младоженците ще трябва да разчупят питката, а кумата трябва да отсъди кой е с по-голямото парче. Ако това е младоженеца – Той ще носи парите в семейството, за да може булката да ги харчи с кеф, ако пък булката е с по-голямото парче, то тя ще командва вкъщи (отново с кеф).
Обичайно, след разчупване – кумата брои трохите, паднали на пода и спрямо тях се определя броят на децата в семейството.
Танцът на пилето – ръченица с елементи на подкуп
Тук идеята е проста – спечели или откупи дар за семейството. В повечето случаи срещу кумът и кумата са изправени професионални танцьори, които трябва да бъдат надиграни в ръченица. Танцьорите държат на главите си пиле и питка (или торта), а вие трябва да ги надиграете и да им ги вземете.
не се притеснявайте – ако не успеете, бръкнете в джоба за някоя банкнота и опитайте да ги откупите. Идеята на всички ритуали от този тип е да се забавляват гостите, вие и младоженците, така че дайте всичко от себе си!
Кумата разбулва булката (Бонус)
Както се досещате – трябва да има баланс и както кумата е забулила булката, то трябва и да я разбули. Този ритуал не е толкова разпространен, но в някои региони си е направо задължителен. обичайно се случва около края на вечерта – някъде преди тортата. Идеята е кумата да свали воала от булката пред всички гости и да го връчи на някой друг. Съществуват различни разбирания за човекът, който го получи, но най-често той/тя ще е закрилник на семейството. Понякога се организира и надиграване за воала.
Е, общо – взето, най-основните неща са нахвърляни и се надявам тази статия поне малко да е отговорила на въпростите, които може би са изскочили в главата ви, след като сте били поканени за кумове. Ако трябва да обобщя – бъдете добри приятели и отявлени помощници на младото семейство, каквито и несъмнено вече сте.
Можеш да разгледате и нашата сватбена галерия, за да почерпите малко вдъхновение.
Наздраве за младото семейство… и Горчиво!