Сгодихме се! Какви са следващите стъпки?
Честито! Очаква ви един луд ден, изпълнен с положителни емоции и спомени за цял живот!
За сватба ви трябват двама свидетели, малко веселба и приключенски дух! Съберете двете семейства, малко приятели, осигурете хапване и пийване и ето – цялата сватба е готова 🙂
Де да беше толкова лесно…
Трудно ли е, всъщност да организираш сватба?
Краткият отговор – не, не е трудно., но е времеемко и има някои тънкости…
Организацията на сватба е свързана с добро планиране, и разбира се… не-малка сума за финансиране на цялото събитие. Колкото и комерсиално да звучи – добре е да помислите за финансовата част – как ще се разпредели и с какъв бюджет разполагате за събитието.
Естествено, темата с финансите е доста субективна и всеки е с различно разбиране, така че тук просто ще напомним, че е добре да зададете рамки на бюджета за събитието, тъй като разходите бързо се трупат, а ако не внимавате, бързо бихте могли да излезнете извън неговите рамки.
Хубаво е също да вземете решение дали ще използвате услугите на сватбен организатор или вие бихте искали да организирате сами своето събитие. Ако се спрете на варианта със сватбен планер, то е необходимо да направите среща, в която да обсъдите основните детайли – от тук организаторът ще ви води през целия процес.
Ако, пък решите да организирате своята сватба сами, то помислете – как си представяте специалния ден, какъв тип украса искате, къде ще се проведе събитието? Дали ще е сватба на открито или закрито? избрали ли сте сватбен Фотограф и Сватбен видеограф, DJ и водещ на събитието? Какво меню ще изберете, кои ритуали ще правите и други…
Сгодихме се! Какво следва? – Разборът на какво ви трябва за една сватба (ако не ти се чете)
- Младоженци – 2 броя
- Свидетели – 2 броя
- Халки – 2 броя
- Празнични чаши (за гражданския брак и ресторанта) – 2 броя
- Бокал (за църквата) – 1 брой
- Свещи – (за Църквата) – 2 броя
- Букет
- Питка – 3 броя (1 за църквата, 1 за захранване в ресторанта и 1 за чупене над главите ви в ресторанта)
- Акт за сключен граждански брак (за църквата)
- Кръщелни свидетелства – вашите и на кумовете (за църквата)
- Късметчета за хвърляне пред църквата
- Локация
- Покани за гостите
- Декорация
- Кутия за дарове
- Фотограф и Видеограф
- DJ и водещ
Ключови елементи за сватбата (ако ти се чете)
Кога искате да бъде вашия специален ден?
Обичайно, повечето сватби са летни – когато дните са дълги и топли, а хората ги е обзело лятно настроение. Разбира се, има много сватби, които се провеждат през пролетта, есента или дори зимни такива. Добре е да изберете сезона и ориентировъчната дата спрямо типа сватба – помислете дали искате сватбата да е изцяло на открито или закрито. Ориентировъчен срок за планиране е от 6 месеца до 12 месеца, но винаги е добре да предвидите повече време.
Кумове
Избрахте ли кумове? Имате ли едни двама души в живота си, които чувствате по-специални и по-близки? Това ли са вашите кумове – те ли са хората, които ви подкрепят, разсмиват и винаги са насреща? Ако да – поканете ги!
Кумовете са вторите по важност след младоженците в един сватбен ден! Това са хората, които ще засвидетелстват пред закона и църквата вашия съюз. Това са хората с които ще се сродите до живот. Тези хора ще са не само приятели, а и ваше семейство.
ако спазвате традициите докрай – те ще са и кръщелници на децата ви някой ден 🙂 Имайте предвид, обаче, че църквата има някои определени виждания относно избора на кумове, но при желание, всичко е възможно!
Ако вече сте избрали своите двамата души – знайте, че кумове се канят с дарове, ракия и хапване 🙂
сгответе им, сипете им и придвидете подарък, а след това ги поканете за кумове. Те на своя страна трябва да приемат поканата, като имат предвид, че с нея произлизат и редица отговорности към вашия ден и вас-самите.
Шафери
Шаферите са вашите приятели, те са специални и близки за вас хора, които биха могли да ви помогнат във сватбения ден – от грижата за дансинга и доброто настроение чрез танци и повдигане на настроението, до организационни дейности за самия ден.
Тях също е добре да поканите по специален начин и да предвидите малки подаръчета, които да им дадете преди или в деня.
Избор на локация и брой гости
Или обратното – което дойде първо… 🙂 повечето локации събират голям брой гости, но все пак е добре да проверите максималния брой гости, които локацията ще побере, ще се чувствате комфортно и ще има достатъчно „въздух“ и място за танцуване.
Около софия и другите градове съществуват редица локации за провеждане на сватба на открито. Има и много ресторанти и зали., в които често се организират сватби на закрито и бихте могли да разчитате на тях.
При Броя на гостите е добре да знаете, че колкото и хора да поканите, то между 5 и 10% (в общите случаи) няма да могат да присъстват, по една или друга причина. Затова е добре да заложите срок, в който бихте искали да получите твърд отговор дали ще присъстват. Добре е този срок да е не по-къс от 30 дни преди събитието, за да имате време да реагирате. Помислете, също и колко деца ще има на събитието, за да предвидите детски менюта, детска маса или пък детски кът.
При избора на локация имате основен въпрос пред себе си – сватба на открито или сватба на закрито? И в двата случая – Звъннете на локацията и поговорете за вашия сватбен ден, разберете се за ден и час, обсъдете вариантите за меню и поискайте да дегустирате. отидете на място и Разгледайте, прецените дали ви допада, достатъчно голяма ли е, отговаря ли на критериите ви?
Видове Граждански брак
Докато църковният брак е незадължителен и зависи изцяло от вас – то гражданският е задължителен. Гражданският брак е съюзът ви пред закона и след него ще получите свидетелството за сключен граждански брак.
Имате избор да го сключите в ритуална зала и той да бъде проведен от длъжностни лица. Можете да поканите повечето или малка част от гостите, а, кумовете са задължителни. Повечето ритуални зали предлага варианти от 20, 40 и 60 минути. Някои предлагат музикален съпровод на запис, а други, дори и жива музика (пиано, саксофон, и т.н.). Опитът ни показва, че залите в София се поддържат и макар да са (леко) застинали във времето, то има някои модернизации и промени. Зала Триадица, например има доста приятно вътрешно помещение със стъклен покрив и много огледала, където стават добри снимки след сключването на брака.
Пред всяка зала очаквайте и типичния оркестър, който ще се лепне моментално за вас и ще чака заплащане 🙂
Ако не желаете музикален съпровод от тяхна страна и не бихте желали той да се чува, когато излизате от залата, (а после и на видеото от деня), можете да изпратите някой шафер да ги предупреди, че не желаете да свирят – обичайно се съобразяват.
Цена на ритуал – около 70 до 300лв (в зависимост от избрания пакет)
Имате възможност да сключите своя брак и директно в кметството или общината, заедно с вашите кумове (свидетели). Ритуалът се провежда от кмет или кметски наместник. за да се случи това, трябва да се уточнили всичко с кмета или наместника и то предварително. Също – изисква се да се заплати такса към общината за сключване на брак. Ако сте в община, която попада към София, то таксата се плаща в основния обреден дом – Столичен обреден дом за радостни обреди (до парка Заимов).
След като си кажете „да“ и размените своите халки, ще трябва вие и вашите кумове да положите подписа си, който да засвидетелства това. След това, кумът отваря пенливо вино и разсипва в сватбените ви чаши, а след едно „наздраве“ и „Горчиво“, свидетелството се връчва на булката.
Цена на Ритуал – 28лв (последна информация 2021г.)
Съществува вариант да направите и предпочитаният в днешно време изнесен ритуал, но имайте предвид, че за обл. София е забранено изнасянето на „книгата“ и е наложително същинският брак да бъде сключен на място, предварително. За другите области и по-малки населени места, все още няма такава забрана и може бракът да бъде сключен директно в ресторанта, пред всички гости.
Подготвя се арка (повечето места за сватби имат такава) и помощна масичка. Длъжностно лице (или директно самия кмет, кметски наместник) подготвят свидетелство за брак и водят самия ритуал. След като си кажете „да“ и размените своите халки, ще трябва вие и вашите кумове да положите подписа си, който да засвидетелства това. След това, кумът отваря пенливо вино и разсипва в сватбените ви чаши, а след едно „наздраве“ и „Горчиво“, свидетелството се връчва на булката.
цена на изнесен Ритуал – строго определено от общината
Избор на църква
Ако изберете да проведете и църковен ритуал, то освен пред закона. ще кажете „да“ и пред църквата. Имайте предвид, обаче, че църквата има строги правила и разбирания относно датата за сключване на вашия църковен брак.
Важно – Обсъдете с вашата църква избраната дата, както и особеностите при кумовете! този сайт съдържа полезна информация по темата и макар, че не сме свързани с него, предпоръчваме да хвърлите един поглед.
Обичайно църковният ритуал е между 30 и 60 минути (кратък и дълъг), можете да поканите част от гостите или да сте в тесен кръг. Ето и кратък списък с неща, които да приготвите за църквата:
- Копие на Акт за граждански брак – Гражданският брак се сключва преди църквата и е задължително да представите копие
- Венчални халки.
- Две големи свещи, свързани с дълга панделка – Можете да ги направите сами или да ги закупите от някъде
- Бутилка червено вино и една чаша – така наречения бокал, който може да е просто тумбеста чаша
- Питка (погача). – с нея ще ви захранят в църквата (не я бъркайте с другите две питки, които ще ви трябват за сватбата)
- Бутилка олио или зехтин.
- Мед (евентуално)
- Късмети за хвърляне пред църквата
Такса за църквата – между 50 и 100лв
Менюто!
Опитайте менюто! Определено, важна част от събитието е менюто, все пак тези гости трябва да ядат 🙂 Помислете дали имате гости, които имат определени алергии, непоносимости или просто не консумират определени храни. Имате ли вегетарианци или Вегани сред гостите? Колко деца сте поканили? Колкото и да ви влече към екзотичната кухня – практиката показва, че правилният избор е сигурният избор и е добре да заложите на по-класически ястия, утвърдени с времето и такива, които ще се харесат на множеството от гостите ви.
Обичайното меню е съставено от Салата, Предястие, Основно и десерт. Помеждудругото се сервират плата с колбаси и разядки (обичайно след салатата), както и ядки (обичайно сервирани след вечерята). Менюто е сформирано на базата на куверт и се заплаща на човек – детското меню, обичайно е различно и с по-ниска цена.
Към основната бройка предвидете и броя хора, разположени на служебната маса – обичайно това са фотограф, видеограф, DJ (водещ, ако е различен от DJ).
Ориентировъчен куверт на човек – от 50лв до 70лв (в зависимост от менюто)
Напитките!
Тук е добре да обсъдите цената на човек, която локацията предвижда, както и какво включва тя. Разбира се, масовата практика е, че твърдият алкохол се вкарва отвън (от вас), на база такса на човек, определена от локацията. Към тази такса можете да обсъдите цена на куверт за вино и бира, безалкохолни напитки и вода.
Внимавайте с водата! Нелоялна практика на някои места е тя да е изключително надута като цена (например 3-4лв за 250мл), а водата на сватата се лее повече отколкото ракията. По този начин, когато дойде момента за разплащане, можете да останете разочаровани. Добра практика е водата да бъде включена в основния куверт и да е на големи бутилки от 1л или пък кани – и двата варианта са ОК, стига да има вода 🙂
Добре е да прецените дали не искате да сложите лимит на напитките извън куверта или като цяло да се уточните за сума на куверт, който включва всичко и не се налага доплащане.
Ориентировъчен куверт на човек – От 18лв до 30лв (в зависимост от включеното)
Тук е добре да включите и цената на твърдия алкохол, който вие ще вкарате, както и бутилките за сватбената ракия (ако ще купувате такива)
Welcome Drink a.k.a. Коктейл за добре дошли
Коктейлът обичайно е за вашите гости и вие може да не се доберете до него докато препускате по графика през деня. Прави се непосредствено преди изнесения ритуал в ресторанта и официалния старт на вечерята.
обичайно след него се провежда ритуал за граждански брак, а след ритуала е поднасянето на поздравления и дарове от гостите към младоженците, както и снимка със всеки гост. (тази снимка би била перфектен подарък за гостите ви – виж Фотокът)
през цялото това време е добре да има осигурени безлкохолни напитки и вода за гостите, Вино (обичайно пенливо), както и различни солени и сладки хапки. Безалкохолните и водата са от ресторанта и влизат в куверта за напитките. Разгледайте цените на различните вина по борсите и магазините. Обичайно дистрибуторите дават значително по-ниска цена от магазините.
Ориентировъчна цена – Спрямо бюджета и избора на кетъринг и напитки (около и над 500лв)
Декорацията
Е, тук определено ще имате нужда от помощ, освен ако самите вие не сте декоратори 🙂 Заложете на агенция или Декоратор, на който харесвате стила на работа и обсъдете декорацията надълго и широко. Имате ли тема на събитието или любими цветове? Искате ли бохо сватба или пък по-Класическа? Истински цветя или изкуствени предпочитате и какви?
Не забраяйте букета и кутията за дарове!
Ориентировъчен бюджет – Спрямо избора на декоратор (около и над 1500лв)
Фотограф и Видеограф
Фотографите и Видеографите в деня на събитието играят ключова роля за сватбата. Това са хората, които ще са през целия ден до вас и кумовете ви. Обичайно денят за тях започва с приготовленията и грима на булката, кумата, шаферките и завърша с разрязването на тортата в ресторанта.
Различните фотографи предлагат разалични пакети и времетраене – можете да разгледате нашите тук.
Изберете фотограф и видеограф спрямо тяхното портфолио, начинът им на работата, обработката на снимките и видеата и не на последно място – направете среща или поне обаждане с тях, за да прецените дали ще си паснете чисто човешки.. Все пак, тези хора ще са през целия сватбен ден залепени за вас. Трябва да успеете да се отпуснете, да им позирате, да си говорите с тях 🙂
Снимките и видеото са ще помогнат да съхраните спомена за събитието. Доста младоженци (включително и ние бяхме) са на автопилот през този ден и разбират как е минал деня едва след като гледат сватбения филм…
Добре е да обсъдите цялата програма за деня, локацията, вашите очаквания и дори начина на приджижване между различните етапи. Хубаво е да предвидите и оставите поне час за младоженска фотосесия и да изберете подходяща локация с тяхна помощ.
Какво искате да включите във вашия пакет? Искате ли да иамте снимки и видео от дрон? Искате ли да имате двама фотографи или пък да добавите фото кът като подарък за вашите гости?
Обичайно, ние обсъждаме тези въпроси и всички детайли на среща на живо или телефонен разговор, ако графикът ви е натоварен.
Цените за нашите услуги са средни за пазара и можете да ги видите тук.
Ориентировъчен бюджет – 1 Фотограф + 1 Видеограф около 2800лв за 10 часов ден
DJ и водещ на събитието
DJ за събитието обичайно е другият основен елемент в една сватба. Той също ще ви помогне с програмата в ресторанта. Например – кога ще започне Welcome drink-a, кога ще бъдат настанени гостите, какви ритуали ще имате, кога ще разрежете тортата…
Уточнете програмата с вашия DJ – по-опитните такива ще могат да разпределят и преценят програмата в ресторанта по оптимален начин. Обсъдете риатуалите и какви игри искате да се проведат.
Обичайните ритуали включват – Захранване с питка, ритане на менче, настаняване на младоженската маса, Кумова реч, Първо кумско хоро, Хвърляне на Букет, Хвърляне на жартиер, Разрязване на торта.
На DJ-я можете да разчитате и за парти обстановката, парти осветлението, специални ефекти, светлини, дим, прожектори, изненади и всичко, каквото се сетите. В тази връзка – обсъдете и музикалната програма за вечерта. Кажете каква музика предпочитате или директно му дайте плейлист. Обсъдете колко хора (за танцуване) ще има. Ще има ли изненади за гостите, като светлинно шоу или пък гост изпълнител? Ще има ли надиграване и ръченица с кумовете? Или пък кукери?
Ориенторовъчна цена – Строго индивидуално, но е добре да предвидите поне 1600лв+ (в генералните случаи). Помислете и за overtime
Dress Code за гостите и Шаферите
Няма определени рамки и норми, но все пак – ако темата на сватбата ви е хаваи (например) , добре е и гостите ви да знаят това 🙂
Шаферите също е добре да бъдат уведомени предварително, а ако държите те да включат определени елементи в облеклото или да са в тон един с друт – то си е направо задължително.
Покани
Изберете дизайн на поканите или ги делегирайте на шаферите (или сватбения организатор, ако сте с такъв). Можете да ги пуснете за печат във всяка печатница. Мания принт, например работи 24 часа в денонощието и разполага с различни картони, от които да изберете.
Ако поканите са ви поименни ще има оскъпяване за печат и дизайн. Добре е в поканата да включите цялата полезна информация за вашите гости + програма за деня и краен срок, в който бихте искали да ви потвърдят.
Ориентировъчна цена за печат на покани – между 0.50лв и 3лв на покана
Рокля, костюм и пръстени
Роклята!
Има редица ателиета за рокли, пръснати из цяла София и цяла България. Като се започне от масово известния сватбен център София и стигнем до бутикови рокли и Рокли, ушити специално за вас – изборът е голям! Предвидете време, както и подкрепление от минимум двете майки и кумата, за да могат всички да помагат, ако имате нужда,
Обичайно всички работят със предварително запазен час, в който е добре да пробвате колкото може повече рокли. След изтичането на този час ще трябва да освободите помещението, защото вероятността следващия час да е запазен е огромна. Навсякъде се влиза с калцуни за придружителите, а булката е боса, т.к. при мерене, роклите се влачат по пода и ателието се опитва всячески да ги предпази чисти. Някои ателиета дори налагат максимум от 4-5 броя рокли, които можете да премерите, а ако харесате повече се налага да доплатите за тях (например 20лв на рокля). Други, пък изискват капаро от 200 до 400лв преди изобщо да ви покажат роклите…
Ако гоните определен бюджет – попитайте ателието дали можете да закупите някоя от мострите им с отстъпка. При всички положения, предвидете, че ще имате доплащане за корекции (грубо около 100-тина лева), както и доплащане за воал (50-400лв) или допълнителни аксесоари (при желание)
Общ бюджет за рокля – от 1000лв нагоре; Средно е около 1800лв
Костюм!
И тук има голям избор – от конфекция, през бутикови марки до ушито по мярка. Висококачествените костюми са от 100% студена вълна или пък с малка добавка коприна. Често, костюмите по конфекция са с намален състав на вълна или пък преобладаващ състав на полиестер. В крайна сметка, каквото и да изберете – важното е костюмът и кройката да ви харесват!
Отделете си време, отидете с кума и бащите, харесайте различни модели и кройки, дори на закачалката да ви изглеждат странно, не знаете в кой ще се харесате! Изберете вратовръзка, фишу или папийонка, както и тип риза, копчета на риза и сако, както и бутонели. Преценте искате ли жилетка към костюма или предпочитате да сте без такава. Комбинирайте с обувки (или кецове), и визията е готова!
Общ бюджет за костюм – от 600лв нагоре; Средно е около 1600лв
Е, надявам се да се тази статия да отговори на въпросите, които имате в момента и след като сте я прочели да ви предостави добра отправна точка за организацията на важния за вас ден! А, ние сме оставаме насреща за Фотография и Видеография през сватбения ден – можете да се свържете с нас чрез контактната форма или директно по телефона.
Успех с организацията и Горчиво!